Πρώτη φετινή νίκη του ΑΠΣ Φίλιππου Βέροιας Volleyball με τεράστιο διπλό στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ

Δευτέρα 22 Νοεμβρίου 2021 09:16
«Σαν να μην πέρασε μια μέρα» από την περσινή σεζόν, όπου τον περασμένο Ιανουάριο ο νεοφώτιστος τότε Φίλιππος Βέροιας, «άνοιξε λογαριασμό» στη Volley League, από το Ηράκλειο, κερδίζοντας με 2-3 τον ΟΦΗ, οι «ερυθρόλευκοι της Βέροιας», ξεπερνώντας τα όποια προβλήματα, επανέλαβαν την επιτυχία τους στην Κρήτη και με τη νίκη τους 0-3 (27-29, 22-25, 20-25) στο «Βαρδινογιάννειο», πανηγύρισαν την παρθενική τους νίκη στη φετινή σεζόν συνέχεια, ελπίζοντας σε ακόμη καλύτερη συνέχεια.
Με εξαίρεση το α’ σετ που κρίθηκε στα σημεία για την ομάδα μας, στα επόμενα δύο σετ τα παιδιά του Σωκράτη Τζιουμάκα καθοδηγούμενα με μαεστρία από τον αρχηγό και MVP του αγώνα, Κώστα Προύσαλη, κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς των Κρητικών και δίκαια πανηγύρισαν την παρθενική νίκη και μάλιστα «τρίποντη» στη σεζόν.
Η ομάδα της Βέροιας μετά τους πρώτους πόντους του αγώνα ξέφυγε με 11-8 με σερί 3-0 από Κυρίδη, Στουντζίσκι. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε 16-16 με λάθη των φιλοξενουμένων αλλά μετά το 21-21 ο Γιαννόπουλος έχασε το σερβίς και ο Τζιουμάκας έκανε το 21-23. Ο ΟΦΗ είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το σετ καθώς από το 22-24 έκανε σερί 4-0 χάρις τους πόντους του Βάργκας και του Κότο. Τελευταία φορά ο ΟΦΗ προηγήθηκε 26-25 με το χαμένο σερβίς του Στουντζίσκι αλλά ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση και ο Τζιουμάκας με μπλοκ στον Βάργκας έκαναν το 29-27 και το 1-0 σετ.
Η κατάκτηση του σετ έδωσε φτερά στον Φίλιππο ο οποίος μετά το 15-15 του 2ου σετ και πάλι βρήκε τους διαδρόμους στην επίθεση και με τον πρώην παίκτη του ΟΦΗ Γιάννη Ρουμελιωτάκη πήρε καθοριστικούς πόντους διατηρώντας το προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το τέλος του σετ που επίσης τελείωσε με δύο πόντους του Ρουμελιωτάκη για το 25-22 και το 2-0.
Η επικράτηση του Φιλίππου ήταν ακόμα πιο εύκολη στο 3ο σετ καθώς από την αρχή είχε προβάδισμα 2-3 πόντων και με τους Στουντζίσκι, Ρουμελιωτάκη και Σονάρι έκανε δύο σερί 3-0 για το 15-10 και αργότερα για το 19-12 με τα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Ο αγώνας τελείωσε με πόντο του Στουντζίσκι για το 25-20 και το 3-0 σετ.
Για το Φίλιππο Βέροιας που στη «μάχη της Κρήτης» δεν είχε υστερήσαντες και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους συγχαρητήρια για τις… απαντήσεις που έδωσαν ένθεν κακείθεν, σε μεγάλα κέφια βρέθηκαν οι Σονάρι και Ρουμελιωτάκης, ενώ ο Γ. Τζιουμάκας αποχώρησε λίγο πριν το β’ σετ, λόγω κάποιων ενοχλήσεων.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Σωκράτης Τζιουμάκας (Προπονητής ΑΠΣ Φίλιππου Βέροιας): «Ήταν η πρώτη νίκη του πρωταθλήματος, είμαστε πολύ χαρούμενοι γιατί τα παιδιά έπαιξαν πάρα πολύ καλά. Αν και περάσαμε δύσκολη εβδομάδα, με τη βοήθεια του κ. Νίκου Τάκη που ήρθε κοντά στην ομάδα, καταφέραμε και ήρθαμε στην Κρήτη και τα παιδιά αποδείξανε τελικά ότι μπορούν να σταθούν και να κάνουν μια καλή χρονιά φέτος».
Γιάννης Ρουμελιωτάκης (Ακραίος ΑΠΣ Φίλιππου Βέροιας): Για μας ήταν η πρώτη μας φετινή νίκη, μια νίκη-ανάσα για το Φίλιππο Βέροιας, που μας δίνει μία ώθηση να συνεχίσουμε στο πρωτάθλημα. Αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα όλη την εβδομάδα, αλλά ήρθε ο κ. Νίκος Τάκης και μας βοήθησε ούτως ώστε η ομάδα να ανακάμψει και να συνεχίσει την πορεία της, μας έδωσε μια ανάσα και τον ευχαριστούμε πολύ. Πιστεύω πως όταν λυθούν και κάποια θεματάκια που έχει η ομάδα με το Δήμο Βέροιας, πως θα τα πάμε ακόμη καλύτερα».