Ask4Wind

15 ΜΕΤΑΛΛΙΑ Η 'ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ' ΤΗΣ ΚΑΝ ΣΤΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β. ΕΛΛΑΔΟΣ!

Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2023 09:47
15 ΜΕΤΑΛΛΙΑ Η 'ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ' ΤΗΣ ΚΑΝ ΣΤΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β. ΕΛΛΑΔΟΣ!

Ολοκληρώθηκε σε δύο φάσεις το Χειμερινό Πρωτάθλημα κολύμβησης Β. Ελλάδος όλων των κατηγοριών, το οποίο διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη, τα τριήμερα 3-5 Φεβρουαρίου και 10-12 Φεβρουαρίου, στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο.

Η Κολυμβητική Ακαδημία συμμετείχε με 21 αθλητές-τριες στις κατηγορίες, οι οποίοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, πέτυχαν πολλά νέα ατομικά ρεκόρ, κατέκτησαν 6 Χρυσά, 4 Ασημένια και 5 Χάλκινα μετάλλια φέρνοντας τον σύλλογο στην 7ηθέση στις Παγκ Β και στην 8ηθέση στις κατηγορίες Παμπ Β & Παγκ Β ανάμεσα σε 43 ομάδες, στην 9ηθέση στους Παίδες  & Κορασίδες ανάμεσα σε 38 ομάδες, στην 8η θέση στους Παίδες και στην 11η θέση στις Κορασίδες ενώ δύο αθλητές μας, ο Ρώσιος Παναγιώτης και η Καραμπινέση Κωνσταντίνα, στέφθηκαν Πρωταθλητές στις Κατηγορίες Εφήβων- Νεανίδων με την ομάδα του Άρη.

Οι επιτυχίες ήρθαν ως αποτέλεσμα της σωστής προετοιμασίας και καθοδήγησης των αθλητών από τους προπονητές τους, Λαζαρίδη Βασίλη και Αλεξόπουλο Γιώργο, σε συνδυασμό με την σκληρή καθημερινή δουλειά των ίδιων των αθλητών, στην πορεία προς τους στόχους τους.

Αναλυτικά:

Θέσεις στο βάθρο:

  • Σαμαράς Γιώργος:

1οςστα 400μ., 800μ. και 1500μ. ελεύθερο Παίδων

  • Καραμπινέση Κωνσταντίνα:

1ηστα 400μ ελεύθερο, 2η  στα 800μ και 1500μ ελεύθερο Νεανίδων

  • Τούμπα Αθηνά:

1ηστα 100μ. και 2ηστα 50μ πεταλούδα Παγκ Α.

  • Γιτοπούλου Παναγιώτα:

1ηστα 50μ. και 3ηστα 1500μ Ελεύθερο Παγκ Β΄

  • Φραγγόπουλος Λεωκράτης:

2οςστα 1500μ ελεύθερο και στα 400μ μικτή και 3οςστα 200μ πεταλούδα Παμπ Β

  • Μαυρίδου Χριστίνα:

3ηστα 200μ και 400μ Μικτή Κορασίδων

  • Ρώσιος Παναγιώτης:

3οςστα 50μ Πεταλούδα Εφήβων

Ομαδικά στις οχτάδες:

  • 5ηστα 4Χ100μ. Μικτή Ομαδική mix ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄

(Φραγγόπουλος, Τζιώνα, Μουχτάρης, Γιτοπούλου)

  • 5η στα 4χ100μ. Μικτή Ομαδική Παγκορασίδων Β

(Μπάτση, Τζιώνα, Καψάλη, Γιτοπούλου

  • 8ηστα 4χ100 ελεύθερο Παγκορασίδων Β

(Τζιώνα, Γιτοπούλου, Καψάλη, Παπαιωάννου)

  • 8οιστα 4χ200 ελεύθερο Παγκορασίδων Β

(Γιτοπούλου, Τζιώνα, Μπάτση, Καψάλη)

  • 8οιστα 4χ100 ελεύθερο Παίδων

(Σαμαράς, Μητσιάνης, Σιπητάνος, Θωμαϊδης)

  • 8οιστα 4χ200 ελεύθερο Παίδων

(Σαμαράς, Μητσιάνης, Σιπητάνος, Μουρατίδης)

Επίσης βαθμολογήθηκαν στα ατομικά τους αγωνίσματα:

  • Μουρατίδης Α.: 7ος400 Μικτή,12ος 200 πετ και 13ος200 ύπτιο,
  • Σιπητάνος: 16ος100 πετ,
  • Θωμαϊδης Ρ.: 11ος400 Μικτή και 12ος200 Μικτή,
  • Σταμένου Π.: 6η400 Μικτή και 200 πετ 8η200 Μικτή,
  • Μητσιάνης Χρ.: 11ος200 Μικτή, 13ος50 ύπτιο, 14ος100 ύπτιο
  • Μλιάτσιου Σ.: 13η200 πρόσθιο, 15η100 πρόσθιο
  • Σταμένου Δ.: 6η50 Ύπτιο, 8η1500 Ελεύθ ,10η800 Ελεύθ,
  • Μπάτση Ι.: 9η100 Ύπτιο,12η50 Ύπτιο, 14η200 Ύπτιο
  • Καψάλη Β.: 7η400 Μικτή, 10η200 Πρόσθιο
  • Μουχτάρης Α.: 7ος100 Πρόσθιο, 10ος100 Πρόσθιο, 12ος50 Πρόσθιο
  • Τζιώνα: 4η200 Πρόσθιο και 400 Μικτή, 5η1500 Ελεύθ

Νέα ρεκόρ στα ατομικά τους αγωνίσματα πέτυχαν και οι: Μελιδάκος Κ., Παπαιωάννου Σ. και Σιαπανίδης Κ. Συγχαρητήρια σε όλους!

Share |